MSC050SDA070B
DigiKey Part Number
MSC050SDA070B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSC050SDA070B
Description
DIODE SIL CARBIDE 700V 50A TO247
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 700 V 50A Through Hole TO-247
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MSC050SDA070B Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 50 A
Mfr
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)
Packaging
Tube
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
700 V
Supplier Device Package
TO-247
Current - Average Rectified (Io)
50A