MIC5366-3.3YC5-TR
DigiKey Part Number
576-3215-2-ND - Tape & Reel (TR)
576-3215-1-ND - Cut Tape (CT)
576-3215-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC5366-3.3YC5-TR
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SC-70-5
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SC-70-5
EDA/CAD Models
MIC5366-3.3YC5-TR Models
PSRR
80dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
SC-70-5
Voltage Dropout (Max)
0.31V @ 150mA