MIC5353-2.8YMT-TR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MIC5353-2.8YMT-TR |
Description | IC REG LINEAR 2.8V 500MA 6-TMLF |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 6-TMLF® (1.6x1.6) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MIC5353-2.8YMT-TR Models |
Category | Current - Output |
Mfr | Current - Quiescent (Iq) 175 µA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | PSRR 60dB (1kHz) |
Part Status Active | Control Features Enable |
Output Configuration | Protection Features Over Current, Over Temperature |
Output Type | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 6V | Package / Case 6-UFDFN Exposed Pad, 6-TMLF® |
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V | Supplier Device Package 6-TMLF® (1.6x1.6) |
Voltage Dropout (Max) 0.35V @ 500mA | Base Product Number |