MIC5319-1.8YML-TR
DigiKey Part Number
576-1903-2-ND - Tape & Reel (TR)
576-1903-1-ND - Cut Tape (CT)
576-1903-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC5319-1.8YML-TR
Description
IC REG LINEAR 1.8V 500MA 6-TMLF
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 6-TMLF® (2x2)
EDA/CAD Models
MIC5319-1.8YML-TR Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
150 µA
Mfr
PSRR
70dB ~ 60dB (1kHz ~ 10kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
6-VDFN Exposed Pad, 6-TMLF®
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
6-TMLF® (2x2)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V