MIC5305-1.5YD5-TR
DigiKey Part Number
576-1870-2-ND - Tape & Reel (TR)
576-1870-1-ND - Cut Tape (CT)
576-1870-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC5305-1.5YD5-TR
Description
IC REG LIN 1.5V 150MA TSOT-23-5
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA TSOT-23-5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MIC5305-1.5YD5-TR Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
150 µA
Mfr
PSRR
85dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
TSOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V