MIC5225-3.3YM5-TR
DigiKey Part Number
576-2980-2-ND - Tape & Reel (TR)
576-2980-1-ND - Cut Tape (CT)
576-2980-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC5225-3.3YM5-TR
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5
EDA/CAD Models
MIC5225-3.3YM5-TR Models
Category
Voltage Dropout (Max)
0.45V @ 150mA
Mfr
Current - Output
Digi-Reel®
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max)
16V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V