MIC5207-2.5YM5-TR
DigiKey Part Number
576-1266-2-ND - Tape & Reel (TR)
576-1266-1-ND - Cut Tape (CT)
576-1266-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC5207-2.5YM5-TR
Description
IC REG LINEAR 2.5V 180MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 180mA SOT-23-5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MIC5207-2.5YM5-TR Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
170 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
3 µA
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
16V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.4V @ 150mA