MIC5200-3.3YS-TR
DigiKey Part Number
MIC5200-3.3YS-TR-ND - Tape & Reel (TR)
MIC5200-3.3YS-CT-ND - Cut Tape (CT)
MIC5200-3.3YS-DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC5200-3.3YS-TR
Description
IC REG LIN 3.3V 100MA SOT-223-3
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA SOT-223-3
EDA/CAD Models
MIC5200-3.3YS-TR Models
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
350 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
1.5 mA
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Input (Max)
26V
Supplier Device Package
SOT-223-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.35V @ 100mA