MIC29310-3.3WU-TR
DigiKey Part Number
MIC29310-3.3WU-TR-ND - Tape & Reel (TR)
MIC29310-3.3WU-CT-ND - Cut Tape (CT)
MIC29310-3.3WU-DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC29310-3.3WU-TR
Description
IC REG LINEAR 3.3V 3A TO263-3
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3A TO-263-3
EDA/CAD Models
MIC29310-3.3WU-TR Models
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
20 mA
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
150 mA
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Configuration
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
16V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
1V @ 3A