MIC2920A-12WS
DigiKey Part Number
576-1750-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC2920A-12WS
Description
IC REG LIN 12V 400MA SOT-223-3
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 400mA SOT-223-3
EDA/CAD Models
MIC2920A-12WS Models
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
300 µA
Packaging
Tube
Current - Supply (Max)
12 mA
Protection Features
Load Dump, Over Current, Reverse Polarity
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Input (Max)
26V
Supplier Device Package
SOT-223-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.75V @ 400mA