MIC29150-3.3WT
DigiKey Part Number
576-1104-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC29150-3.3WT
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A TO220-3
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A TO-220-3
EDA/CAD Models
MIC29150-3.3WT Models
Category
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 1.5A
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Transient Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Configuration
Mounting Type
Through Hole
Output Type
Package / Case
TO-220-3
Supplier Device Package
TO-220-3
Voltage - Input (Max)
26V
Base Product Number
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V