MIC2289-24YD6-TR
DigiKey Part Number
MIC2289-24YD6-TR-ND - Tape & Reel (TR)
MIC2289-24YD6-CT-ND - Cut Tape (CT)
MIC2289-24YD6-DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC2289-24YD6-TR
Description
IC LED DRVR RGLTR PWM TSOT23-6
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) Analog, PWM Dimming 750mA (Switch) TSOT-23-6
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MIC2289-24YD6-TR Models
Category
Voltage - Output
24V
Manufacturer
Microchip Technology
Current - Output / Channel
750mA (Switch)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency
1.2MHz
Part Status
Active
Dimming
Analog, PWM
Type
DC DC Regulator
Applications
Backlight
Topology
Step-Up (Boost)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Internal Switch(s)
Yes
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Voltage - Supply (Min)
2.5V
Supplier Device Package
TSOT-23-6
Voltage - Supply (Max)
10V