MCP73827-4.2VUA
DigiKey Part Number
MCP73827-4.2VUA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP73827-4.2VUA
Description
IC BATT CONTRL LI-ION 1CEL 8MSOP
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Charger IC Lithium Ion 8-MSOP
EDA/CAD Models
MCP73827-4.2VUA Models
Category
Battery Pack Voltage
4.2V
Manufacturer
Microchip Technology
Voltage - Supply (Max)
5.5V
Packaging
Tube
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C (TA)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Battery Chemistry
Lithium Ion
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)