MCP45HV51-502E/MQ
DigiKey Part Number
MCP45HV51-502E/MQ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP45HV51-502E/MQ
Description
IC DIG POT 5K 20-VQFN
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 5k Ohm 1 Circuit 256 Taps I2C Interface 20-VQFN (5x5)
EDA/CAD Models
MCP45HV51-502E/MQ Models
Voltage - Supply
1.8V ~ 5.5V, 10V ~ 36V, ±5V ~ 18V
Packaging
Tube
Tolerance
±20%
Temperature Coefficient (Typ)
100ppm/°C
Supplier Device Package
20-VQFN (5x5)
Package / Case
20-VQFN Exposed Pad
Number of Taps
256
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C