MCP40D18T-103E/LT
DigiKey Part Number
MCP40D18T-103E/LTTR-ND - Tape & Reel (TR)
MCP40D18T-103E/LTCT-ND - Cut Tape (CT)
MCP40D18T-103E/LTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP40D18T-103E/LT
Description
IC DIG POT 10K SC-70-6
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 128 Taps I2C Interface SC-70-6
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MCP40D18T-103E/LT Models
Voltage - Supply
1.8V ~ 5.5V
Tolerance
±20%
Part Status
Obsolete
Temperature Coefficient (Typ)
150ppm/°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C