MCP4013T-503E/CH
DigiKey Part Number
MCP4013T-503E/CHTR-ND - Tape & Reel (TR)
MCP4013T-503E/CHCT-ND - Cut Tape (CT)
MCP4013T-503E/CHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP4013T-503E/CH
Description
IC DIG POT 50K SOT-23-6
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 50k Ohm 1 Circuit 64 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface SOT-23-6
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MCP4013T-503E/CH Models
Voltage - Supply
1.8V ~ 5.5V
Tolerance
±20%
Temperature Coefficient (Typ)
150ppm/°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Supplier Device Package
SOT-23-6
Package / Case
SOT-23-6
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C