MCP1812AT-033/TT is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Microchip Technology
In Stock: 31.976
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 21.670
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-23-3
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
MCP1812AT-033/TT
DigiKey Part Number
MCP1812AT-033/TTTR-ND - Tape & Reel (TR)
MCP1812AT-033/TTCT-ND - Cut Tape (CT)
MCP1812AT-033/TTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP1812AT-033/TT
Description
IC REG LINEAR 3.3V 300MA SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCP1812AT-033/TT Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
0.5 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
220 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
50dB (1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TJ)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
SOT-23-3
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 300mA