MCP1711T-33I/OT
DigiKey Part Number
MCP1711T-33I/OTTR-ND - Tape & Reel (TR)
MCP1711T-33I/OTCT-ND - Cut Tape (CT)
MCP1711T-33I/OTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP1711T-33I/OT
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT23-5
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MCP1711T-33I/OT Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max)
6V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.67V @ 150mA