MCP1703AT-2052E/CB
DigiKey Part Number
MCP1703AT-2052E/CBTR-ND - Tape & Reel (TR)
MCP1703AT-2052E/CBCT-ND - Cut Tape (CT)
MCP1703AT-2052E/CBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP1703AT-2052E/CB
Description
IC REG LIN 2.05V 200MA SOT23A-3
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA SOT-23A-3
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
5 µA
Digi-Reel®
PSRR
35dB (100Hz)
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Input (Max)
16V
Supplier Device Package
SOT-23A-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.05V