LM2575-3.3WT
DigiKey Part Number
LM2575-3.3WT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM2575-3.3WT
Description
IC REG BUCK 3.3V 1A TO220-5
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 1A TO-220-5
EDA/CAD Models
LM2575-3.3WT Models
Category
Voltage - Input (Max)
40V
Packaging
Tube
Frequency - Switching
52kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Topology
Mounting Type
Through Hole
Supplier Device Package
TO-220-5
Voltage - Input (Min)
4V