AVR16EB20T-I/SS
DigiKey Part Number
150-AVR16EB20T-I/SSTR-ND - Tape & Reel (TR)
150-AVR16EB20T-I/SSCT-ND - Cut Tape (CT)
150-AVR16EB20T-I/SSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AVR16EB20T-I/SS
Description
16KB RWW,2KB RAM,20MHZ,12-BIT AD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AVR AVR® EB Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 16KB (16K x 8) FLASH 20-SSOP
EDA/CAD Models
AVR16EB20T-I/SS Models
Category
Program Memory Type
FLASH
Mfr
EEPROM Size
512 x 8
Series
RAM Size
2K x 8
Digi-Reel®
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 14x12b
Core Processor
AVR
Oscillator Type
External, Internal
Core Size
8-Bit
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
20MHz
Mounting Type
Surface Mount
Connectivity
I2C, IrDA, SMBus, SPI, UART/USART
Supplier Device Package
20-SSOP
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Package / Case
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)