ATXMEGA32E5-AU
DigiKey Part Number
ATXMEGA32E5-AU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATXMEGA32E5-AU
Description
IC MCU 8/16BIT 32KB FLASH 32TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AVR AVR® XMEGA® E5 Microcontroller IC 8/16-Bit 32MHz 32KB (16K x 16) FLASH 32-TQFP (7x7)
EDA/CAD Models
ATXMEGA32E5-AU Models
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.6V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 16x12b; D/A 2x12b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz