ATXMEGA32A4U-AU
DigiKey Part Number
ATXMEGA32A4U-AU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATXMEGA32A4U-AU
Description
IC MCU 8/16BIT 32KB FLASH 44TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AVR AVR® XMEGA® A4U Microcontroller IC 8/16-Bit 32MHz 32KB (16K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10)
EDA/CAD Models
ATXMEGA32A4U-AU Models
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.6V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 12x12b; D/A 2x12b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz