ATTINY45V-10PU
DigiKey Part Number
ATTINY45V-10PU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATTINY45V-10PU
Description
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 8DIP
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AVR AVR® ATtiny, Functional Safety (FuSa) Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 4KB (2K x 16) FLASH 8-PDIP
EDA/CAD Models
ATTINY45V-10PU Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Program Memory Size
EEPROM Size
256 x 8
Packaging
Tube
RAM Size
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 4x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
10MHz
Mounting Type
Through Hole
Connectivity
USI
Supplier Device Package
8-PDIP
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Package / Case
8-DIP (0.300", 7.62mm)