ATTINY13V-10PU
DigiKey Part Number
ATTINY13V-10PU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATTINY13V-10PU
Description
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 8DIP
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AVR AVR® ATtiny Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 1KB (512 x 16) FLASH 8-PDIP
EDA/CAD Models
ATTINY13V-10PU Models
EEPROM Size
64 x 8
Series
RAM Size
64 x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 4x10b
DigiKey Programmable
Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Through Hole
Speed
10MHz
Supplier Device Package
8-PDIP
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Package / Case
8-DIP (0.300", 7.62mm)