ATMEGA644P-20AUR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ATMEGA644P-20AUR |
Description | IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44TQFP |
Manufacturer Standard Lead Time | 21 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 64KB (32K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ATMEGA644P-20AUR Models |
Category | Program Memory Size |
Mfr | Program Memory Type FLASH |
Series | EEPROM Size 2K x 8 |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | RAM Size 4K x 8 |
Part Status Active | Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 5.5V |
DigiKey Programmable Verified | Data Converters A/D 8x10b |
Core Processor AVR | Oscillator Type Internal |
Core Size 8-Bit | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Speed 20MHz | Mounting Type Surface Mount |