ATMEGA48-20MU
DigiKey Part Number
ATMEGA48-20MU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATMEGA48-20MU
Description
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 32VQFN
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 4KB (2K x 16) FLASH 32-VQFN (5x5)
EDA/CAD Models
ATMEGA48-20MU Models
EEPROM Size
256 x 8
RAM Size
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 8x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
20MHz