ATMEGA16U2-AUR
DigiKey Part Number
ATMEGA16U2-AURTR-ND - Tape & Reel (TR)
ATMEGA16U2-AURCT-ND - Cut Tape (CT)
ATMEGA16U2-AURDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATMEGA16U2-AUR
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 16KB (8K x 16) FLASH 32-TQFP (7x7)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ATMEGA16U2-AUR Models
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
EEPROM Size
512 x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
RAM Size
512 x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
AVR
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Core Size
8-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
16MHz