AT27BV010-90JU
DigiKey Part Number
AT27BV010-90JU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT27BV010-90JU
Description
IC EPROM 1MBIT PARALLEL 32PLCC
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EPROM - OTP Memory IC 1Mbit Parallel 90 ns 32-PLCC (13.97x11.43)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AT27BV010-90JU Models
Category
Memory Organization
128K x 8
Mfr
Memory Interface
Parallel
Packaging
Tube
Access Time
90 ns
Part Status
Active
Voltage - Supply
2.7V ~ 3.6V, 4.5V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TC)