APT30D60BG
DigiKey Part Number
APT30D60BG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APT30D60BG
Description
DIODE STD 600V 30A TO247 [B]
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 600 V 30A Through Hole TO-247 [B]
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
85 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
250 µA @ 600 V
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Supplier Device Package
TO-247 [B]
Current - Average Rectified (Io)
30A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.8 V @ 30 A