5KP12AE3/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
In Stock: 57
YAGEO
In Stock: 570
Littelfuse Inc.
19.9V Clamp 251A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
5KP12AE3/TR13
DigiKey Part Number
5KP12AE3/TR13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP12AE3/TR13
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC P600
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
251A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
19.9V