25LC512-I/SN
DigiKey Part Number
25LC512-I/SN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25LC512-I/SN
Description
IC EEPROM 512KBIT SPI 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EEPROM Memory IC 512Kbit SPI 20 MHz 8-SOIC
EDA/CAD Models
25LC512-I/SN Models
Category
Memory Interface
SPI
Mfr
Clock Frequency
20 MHz
Packaging
Tube
Write Cycle Time - Word, Page
5ms
Part Status
Active
Voltage - Supply
2.5V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)