MLX91206LDC-CAH-021-RE
DigiKey Part Number
MLX91206LDC-CAH-021-RE-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLX91206LDC-CAH-021-RE
Detailed Description
Current Sensor 25mT 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MLX91206LDC-CAH-021-RE Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Linearity
±0.5%
Mfr
Accuracy
±1%
Series
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Supply (Max)
12mA
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Sensitivity
270mV/mT
Base Product Number
Frequency
DC ~ 90kHz