MLX91206LDC-CAH-004-RE
DigiKey Part Number
MLX91206LDC-CAH-004-RE-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLX91206LDC-CAH-004-RE
Detailed Description
Current Sensor 25mT 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Category
Linearity
±0.5%
Mfr
Accuracy
±1%
Series
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Supply (Max)
12mA
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Sensitivity
77.5mV/mT
Base Product Number
Frequency
DC ~ 90kHz