UF12AM12-BWHR-H-L24
DigiKey Part Number
1570-1814-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UF12AM12-BWHR-H-L24
Description
FAN AXIAL 120X38MM 115VAC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 115VAC Square - 120mm L x 120mm H Ball 106.0 CFM (2.97m³/min) 2 Wire Leads
Category
Fan Type
Tubeaxial
Noise
46.0dB(A)
Series
Power (Watts)
12.00W
RPM
3100 RPM
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
115VAC
Operating Temperature
-40 ~ 194°F (-40 ~ 90°C)
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Weight
1.168 lbs (530 g)
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
0.160A
Air Flow
106.0 CFM (2.97m³/min)
Static Pressure
0.350 in H2O (87.2 Pa)