UF12A12-BTLR
DigiKey Part Number
1570-1015-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UF12A12-BTLR
Description
FAN AXIAL 120X38MM 115VAC
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 115VAC Square - 120mm L x 120mm H Ball 81.0 CFM (2.27m³/min) 2 Terminals
Category
Noise
38.0dB(A)
Power (Watts)
12.00W
Series
RPM
2300 RPM
Termination
2 Terminals
Operating Temperature
-40 ~ 158°F (-40 ~ 70°C)
Voltage - Rated
115VAC
Approval Agency
CE, cUL, TUV, UL
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Weight
1.2 lbs (544.3 g)
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
0.150A
Air Flow
81.0 CFM (2.27m³/min)
Static Pressure
0.160 in H2O (39.8 Pa)
Material - Blade
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
50000 Hrs @ 25°C