MS8038H12B-FHR-2EM
DigiKey Part Number
1570-1899-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MS8038H12B-FHR-2EM
Description
FAN AXIAL 80X38MM 12VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 80mm L x 80mm H Ball 120.5 CFM (3.37m³/min) 2 Wire Leads
Noise
62.0dB(A)
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Weight
0.391 lb (177.35 g)
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
3.29A
Air Flow
120.5 CFM (3.37m³/min)
Static Pressure
1.550 in H2O (385.0 Pa)