MS1751H24B1+6-FHR
DigiKey Part Number
1570-1921-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MS1751H24B1+6-FHR
Description
FAN AXIAL 171X51.5MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Rectangular/Rounded - 171mm L x 153mm H Ball 418.0 CFM (11.70m³/min) 4 Wire Leads
Category
Fan Type
Mfr
Features
Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Series
Noise
71.0dB(A)
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
4 Wire Leads
Voltage - Rated
Weight
1.5 lbs (670.0 g)
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 171mm L x 153mm H
Current Rating (Amps)
3.10A
Width
51.50mm
Material - Frame
Aluminum
Air Flow
418.0 CFM (11.70m³/min)
Material - Blade
Plastic
Static Pressure
1.640 in H2O (408.5 Pa)
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 40°C