MS1238E24B1+6-FHR-2EM
DigiKey Part Number
1570-1917-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MS1238E24B1+6-FHR-2EM
Description
FAN AXIAL 120X38MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 271.1 CFM (7.59m³/min) 4 Wire Leads
Category
Fan Type
Mfr
Features
Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Series
Noise
68.0dB(A)
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
4 Wire Leads
Voltage - Rated
Ingress Protection
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Weight
0.667 lb (302.55 g)
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
1.70A
Air Flow
271.1 CFM (7.59m³/min)
Material - Frame
Plastic
Static Pressure
1.190 in H2O (296.4 Pa)