MR8038X24B1+6-RSR
DigiKey Part Number
1570-MR8038X24B1+6-RSR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MR8038X24B1+6-RSR
Description
FAN AXIAL 80X38MM 24VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 80mm L x 80mm H Ball 126.0 CFM (3.53m³/min) 4 Wire Leads
Category
Bearing Type
Ball
Features
Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Packaging
Bulk
Noise
65.0dB(A)
Termination
4 Wire Leads
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Current Rating (Amps)
1.20A
Width
38.00mm
Air Flow
126.0 CFM (3.53m³/min)
Material - Blade
Plastic
Static Pressure
2.030 in H2O (505.7 Pa)