MR8025H24B-FSR
DigiKey Part Number
1570-1365-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MR8025H24B-FSR
Description
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 80mm L x 80mm H Ball 60.0 CFM (1.68m³/min) 2 Wire Leads
Category
Fan Type
Mfr
Features
Auto Restart
Series
Noise
41.5dB(A)
Packaging
Box
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, cUL, TUV, UL
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Weight
0.119 lb (53.98 g)
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.150A
Air Flow
60.0 CFM (1.68m³/min)
Material - Frame
Plastic
Static Pressure
0.290 in H2O (72.2 Pa)