MR4020X12B1-RSR
DigiKey Part Number
1570-1360-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MR4020X12B1-RSR
Description
FAN AXIAL 40X20MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 40mm L x 40mm H Ball 17.3 CFM (0.484m³/min) 3 Wire Leads
Category
Fan Type
Mfr
Features
Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
Series
Noise
41.0dB(A)
Packaging
Box
RPM
Part Status
Active
Termination
3 Wire Leads
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, cUL, TUV, UL
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Weight
0.053 lb (24.04 g)
Width
20.00mm
Current Rating (Amps)
0.150A
Air Flow
17.3 CFM (0.484m³/min)
Material - Frame
Plastic
Static Pressure
0.540 in H2O (134.5 Pa)