MH4028X12B-RSR
MH4028X12B-RSR
MH4028X12B-RSR
DigiKey Part Number
1570-1958-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MH4028X12B-RSR
Description
FAN AXIAL 40X28MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 40mm L x 40mm H Ball 25.2 CFM (0.706m³/min) 2 Wire Leads
Category
Fan Type
Mfr
Features
Auto Restart, Thermal Overload Protector (TOP)
Series
Noise
63.0dB(A)
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Weight
0.089 lb (40.37 g)
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Current Rating (Amps)
0.600A
Width
28.00mm
Material - Frame
Plastic
Air Flow
25.2 CFM (0.706m³/min)
Material - Blade
Plastic
Static Pressure
1.325 in H2O (330.0 Pa)