LPH80B99-BTHR
DigiKey Part Number
1570-1400-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LPH80B99-BTHR
Description
FAN AXIAL 80X25.5MM 100-240VAC
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 100 ~ 240VAC Square - 80mm L x 80mm H Ball 39.0 CFM (1.09m³/min) 2 Terminals
Power (Watts)
4.50W
Series
RPM
3500 RPM
Termination
2 Terminals
Part Status
Active
Operating Temperature
-40 ~ 158°F (-40 ~ 70°C)
Voltage - Rated
100 ~ 240VAC
Approval Agency
CE, cUL, TUV, UL
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Weight
0.209 lb (94.89 g)
Width
25.50mm
Current Rating (Amps)
0.060A
Air Flow
39.0 CFM (1.09m³/min)
Voltage Range
90 ~ 264VAC
Static Pressure
0.250 in H2O (62.3 Pa)