LPH80A99-BWHR-PC
DigiKey Part Number
1570-1929-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LPH80A99-BWHR-PC
Description
EC FAN AXIAL 80 X 80 X 38MM W/PA
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 100 ~ 240VAC Square - 80mm L x 80mm H Ball 41.0 CFM (1.15m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart, Electronic Commutation (EC), Parylene Coating
Manufacturer
Mechatronics Fan Group
Noise
31.0dB(A)
Series
Power (Watts)
5.50W
Packaging
Bulk
RPM
4000 RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
100 ~ 240VAC
Ingress Protection
IP55 - Dust Protected, Water Resistant
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Weight
0.359 lb (162.84 g)
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
0.090A
Air Flow
41.0 CFM (1.15m³/min)
Voltage Range
90 ~ 264VAC
Static Pressure
0.280 in H2O (70.0 Pa)