WDR-480-24
DigiKey Part Number
1866-1091-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WDR-480-24
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 480W
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 20A
Category
Current - Output (Max)
20A
Power (Watts)
480W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
92%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, PFC
AC Voltage - Input
180 ~ 550 VAC (2 Phase)
Size / Dimension
5.06" L x 3.37" W x 4.93" H (128.5mm x 85.5mm x 125.2mm)
DC Voltage - Input (Min)
254V
Approval Agency
CB, CE, UL
DC Voltage - Input (Max)
780V
Voltage - Output 1
24V