UHP-750-36
DigiKey Part Number
1866-5592-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHP-750-36
Description
AC/DC CONVERTER 36V 752W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 36V 90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC Input
Voltage - Isolation
3.75 kV
Efficiency
95%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Size / Dimension
9.33" L x 3.94" W x 1.61" H (237.0mm x 100.0mm x 41.0mm)
Voltage - Output 1
36V
Current - Output 1
20.9 A