UHP-750-12
DigiKey Part Number
1866-5590-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHP-750-12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 720W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3.75 kV
Packaging
Box
Efficiency
93.5%
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, PFC, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Size / Dimension
9.33" L x 3.94" W x 1.61" H (237.0mm x 100.0mm x 41.0mm)
Voltage - Output 1
12V
Approval Agency
CB, CE, cURus, EAC, TUV
Current - Output 1
60 A