SD-1000L-24
DigiKey Part Number
1866-1046-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SD-1000L-24
Description
DC/DC CONVERTER 24V 960W
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 24V 40A 72V Input
Category
Current - Output (Max)
40A
Power (Watts)
960W
Series
Voltage - Isolation
2 kV
Efficiency
88%
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C (With Derating)
Voltage - Input (Min)
19V
Voltage - Input (Max)
72V
Size / Dimension
11.61" L x 5.00" W x 1.61" H (295.0mm x 127.0mm x 41.0mm)
Voltage - Output 1
24V