RSP-150-48
DigiKey Part Number
1866-4226-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSP-150-48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 154W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
EDA/CAD Models
RSP-150-48 Models
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
90%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Universal Input
Size / Dimension
7.83" L x 3.90" W x 1.18" H (199.0mm x 99.0mm x 30.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, TUV
Voltage - Output 1
48V
Current - Output 1
3.2 A